Valdštejnské imaginárium je nezisková organizace, která usiluje o oživení historické stavby Valdštejnské lodžie neobvyklými cestami. Vychází přitom ze skutečnosti, že tato unikátní stavba nebyla nikdy dokončena. To, že Valdštejnův projekt zůstal v mnoha aspektech nenaplněným snem, je velkou inspirací stávajícímu týmu sdruženému kolem památky. Ten již několik let vytváří z tohoto mimořádně působivého místa kulturně-komunitní centrum, které propojuje živé umění a neobvyklé způsoby poznávání historie a zároveň se stává nezávislou kreativní platformou města. Činnost Imaginária má dvě základní složky - kulturní a historickou.

Projekt Kulturní imaginárium se zaměřuje na živé umění, alternativní kulturu, netradiční rodinné akce a site-specific projekty. Mimo pořádání množství koncertů, představení či workshopů se věnuje i autorským akcím. Využívá unikátní prostory a nezaměnitelnou atmosféru historické stavby a pracuje s imaginací diváků. Např. v projektu Netradiční oživování tradic je snahou přiblížit nekonvenčním způsobem tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně akce ČARODĚNÍ, SLAVNOST STROMŮ a DIVOVÁNOCE.
Valdštejnské imaginárium s organizací Nová síť každoročně pořádá festival nového a alternativního divadla MALÁ INVENTURA JIČÍN a od roku 2018 organizuje festival alternativní hudby, worldmusic a netradičního divadla LODŽIE WORLDFEST.

Historické imaginárium se věnuje zpřístupňování fascinující památky a jejího příběhu veřejnosti. Činí tak ovšem netradičním způsobem, který odpovídá zvláštnímu charakteru této stavby, v jejíž historii je řada bílých míst a prostoru pro fantazii. Jeho činnost mimo jiné zahrnuje osobité prohlídky památky, rébusovou hru VE STÍNU VALDŠTEJNA nebo originální videoprohlídky.


Náš tým

Jiří Vydra
kastelán a ředitel z.ú.

Anna Strnadová
PR a produkce

Lucie Hronová
produkce

Adam Hošek
vedoucí průvodců

Luděk Havel
ekonom

Michaela Kohoutová
provozní Café Loggie


Výroční zprávy

Zobrazit další